Kino domowe – jak ustawić głośniki?

Gwarancją dobrej jakości dźwięku płynącego z zestawu kina domowego, jest bez wątpienia wysokiej jakości sprzęt. Jednak nie sam sprzęt odgrywa jedyną rolę w możliwości uzyskania optymalnych efektów dźwiękowych. Równie ważny jest także m.

in. rodzaj zastosowanych kabli, czy rozmieszczenie głośników. O ile w przypadku rodzaju kabli, nie odczujemy większej różnicy, o tyle w przypadku rozmieszczenia głośników różnice w odbiorze dźwięku mogą być znaczne.

Jak rozmieścić głośniki w zestawie kina domowego?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że aby móc cieszyć się w pełni efektami dźwiękowymi podczas korzystania z kina domowego, należy zainwestować w kilka głośników. Dwa to zdecydowanie za mało, ponieważ w tym przypadku istnieje bardzo duże ryzyko utraty lub zaszumienia pewnych dźwięków. Inwestycja w kilka głośników daje możliwość kierowania różnej częstotliwości dźwięków do różnych głośników, dzięki czemu możemy cieszyć się dźwiękiem czystym i pełnym.

Dwa głośniki przednie powinny być ustawione po lewej i prawej stronie telewizora. Idealnie jeśli będą skierowane w stronę słuchacza pod kątem 22-30 stopni. Warto nadmienić, że oba głośniki nie powinny stać w jednej linii względem siebie.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda z dwoma głośnikami tylnymi, które należy ustawić za słuchaczami np. za sofą, również po prawej i lewej stronie. Głośniki te powinny być skierowane w stronę słuchacza pod kątem 90-110 stopni.

Głośnik centralny, jak sama nazwa wskazuje, powinien znajdować się w centrum, a więc dokładnie naprzeciwko słuchacza. Najbardziej elastycznym głośnikiem jest subwoofer. Jego położenie może być dowolne, ponieważ głośnik ten jest wyłącznie odpowiedzialny za emisje dźwięków na najniższych częstotliwościach.