Jaki amplituner do kina domowego?

Amplituner jest urządzeniem łączącym w sobie funkcję wzmacniacza oraz odbiornika radiowego, którego zadaniem jest odebranie sygnału z odtwarzacza, przetworzenie go w sygnał analogowy i następnie przesłanie do głośników. To urządzenie jest jednym z podstawowych sprzętów wchodzących w skład zestawu kina domowego. Dzięki wyposażeniu w wiele popularnych złączy, daje możliwość podłączenia różnorodnych sprzętów zarówno grających, jak i tych odpowiadających za rejestrowanie dźwięków. Amplitunery są najczęściej wyposażone także w dodatkowe funkcje, m.

in. przedwzmacniacz czy dekoder.

Wybieramy amplituner do kina domowego

Decydując się na zakup amplitunera, należy zwrócić uwagę na kina ważnych kwestii. Pierwsza z nich to moc.

W tym przypadku w szczególności należy wziąć pod uwagę moc znamionową, bowiem moc muzyczna, czyli maksymalna, nie ma aż tak dużego znaczenia. Druga istotna kwestia to impedancja. Jest to wartość, która powinna zostać dobra pod kątem posiadanych głośników. Kolumny powinny mieć równą lub większą impedancję od amplitunera.

Następna ważna kwestia to dekoder dźwięku, który jest niezwykle ważny, ponieważ umożliwia odtwarzanie dźwięku zapisanego na płytach DVD, czy Blu-ray. Wybierając amplituner warto także wziąć pod uwagę liczbę kanałów. Najnowocześniejszy system 7.1 umożliwia podłączenie aż siedmiu głośników i jednego subwoofera.

Wciąż popularny jednak pozostaje system 5.1, który także pozwala na cieszenie się dźwiękiem przestrzennym. Amplituner warto także dobrać pod kątem jego zastosowania. Jeśli planujesz w głównej mierze słuchać muzykę, w twoim przypadku sprawdzi się amplituner stereo.

Jeśli zamierzasz cieszyć się najlepszymi efektami dźwiękowymi podczas oglądania filmów i grania w gry, powinieneś zainwestować w amplituner wielokanałowy.