Głośniki do kina domowego – 2.1, 5.1, czy 7.1?

Głośniki 2.1, 5.1, a może 7.1? Co właściwie oznaczają te skróty, i na które głośniki warto się zdecydować kompletując zestaw kina domowego? Podpowiadamy!

2.1, 5.1, czy 7.

1?

Zanim przejdziemy do oceny, który zestaw głośników jest najodpowiedniejszy dla zestawów kina domowego, sprecyzujmy co właściwie oznaczają podane skróty. Otóż pierwsza cyfra wskazuje na liczbę głośników głównych, z kolei druga jest przypisywana subwooferowi. Dlatego też możemy spotkać się również z zapisem np. 5.0, co będzie oznaczało pięć głośników centralnych i brak subwoofera. Z kolei zapis 2.

1 wskaże nam, że mamy do czynienia z dwoma głośnikami centralnymi i jednym subwooferem. Kiedy mamy już wyjaśnione tajemnicze skróty, możemy przejść do oceny, który zestaw będzie najodpowiedniejszy do zestawów kina domowego. Otóż, w sytuacji w której mamy do dyspozycji dość dużą przestrzeń, zdecydowanie powinniśmy postawić na większą ilość głośników. Doskonale sprawdzi się zestaw głośników 7.1. Jest to zestaw składający się z dwóch głośników przednich, jednego głośnika centralnego, subwoofera oraz aż czterech głośników przeznaczonych do rozmieszczenia za słuchaczem.

Taki zestaw gwarantuje nie tylko wysoką czystość dźwięku, ale przede wszystkim doskonałe wrażenia dźwięku przestrzennego. Najpopularniejszy zestaw 5.1 to dwa głośniki przednie, głośnik centralny, subwoofer oraz dwa głośniki tylne. Zestaw ten sprawi się w szczególności w niezbyt dużych pomieszczeniach. Z kolei najmniej polecany zestaw głośników 2.1.

to tylko dwa głośniki przednie i subwoofer. Taka konfiguracja głośników nie gwarantuje optymalnych efektów dźwiękowych.