Głośniki centralne i efektowe

Niezwykle ważnym elementem zestawów kina domowego, oprócz oczywiście głośników głównych, są także głośniki efektowe oraz głośnik centralny. Głośniki efektowe, jak sama nazwa wskazuje, są odpowiedzialne za efekty dźwiękowe występujące np. w danym filmie. Dla przykładu warto wskazać, że głośniki efektowe ukazują nam niezwykle realistyczny odsłuch takich dźwięków jak nadjeżdżający pociąg, szept, krople padającego deszczu, czy zwyczajny szelest.

Głośniki efektowe ze względu na swoją rolę powinny być więc ustawiane za słuchaczem, po jego prawej i lewej stronie. Dzięki takiemu ustawieniu jesteśmy w stanie w najwyższym stopniu odbierać dźwięki efektowe. Z kolei głośnik centralny, jak sama nazwa wskazuje, powinien być ustawiony w miejscu centralnym, a więc na wprost słuchaczy, tuż przed zestawem kina domowego. Głośnik ten odgrywa kluczową rolę, a jego odpowiednie ustawienie gwarantuje możliwość uzyskania niezwykle czystych i wyraźnych dialogów, jak również pożądaną jakość brzmienia.

Głośniki efektowe i głośnik centralny

W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych można odnaleźć szeroką ofertę głośników efektowych i centralnych. Pośród głośników efektowych można odnaleźć zarówno głośniki wolnostojące, jak i podstawkowe. Wybór najodpowiedniejszych w dużej mierze będzie wiązał się z możliwościami pomieszczenia, w którym będzie znajdował się zestaw kina domowego. Pośród sprzętów dostępnych na rynku, warto zwrócić szczególną uwagę na głośniki efektowe i centralne takich marek jak Elac, Bowers & Wilkins, Indiana Line, PSB Speakers, Mission, czy Yamaha.

.